VII Niedziela Wielkanocna – Dobrego Pasterza

1

Przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Po prymarii zmiana tajemnic różańcowych.

2

W tym tygodniu wspominamy:

  • środa – św. Macieja Apostoła;
  • czwartek – św. Zofię;
  • piątek – św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męcz. – patrona Polski. Św. Andrzej Bobola jest również patronem ks. bpa  Andrzeja Jeża – pamiętajmy w tym dniu o modlitwie w intencji naszego pasterza.

3

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych. W naszym kościele nabożeństwo majowe sprawujemy o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 16.00 i na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.

Zapraszamy na nabożeństwa majowe:

  • poniedziałek – oddziały przedszkolne i klasy I z Marcinkowic i Rdziostowa;
  • wtorek – klasy II;
  • środa – klasy III;
  • czwartek – klasy IV i V;
  • piątek – klasy VIII;
  • sobota – VI i VII.

4

W piątek na godz. 16.30  zapraszamy klasy VIII na spotkanie formacyjne w domu parafialnym  przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Obecność obowiązkowa. Przygotowującym się do sakramentu bierzmowania przypominamy, iż wybrani przez nich świadkowie powinni być osobami wierzącymi, praktykującymi i bez przeszkód moralnych. Osoby z poza naszej parafii powinni zatroszczyć się o zaświadczenie potwierdzające zdolność do pełnienia funkcji świadka bierzmowania.

5

Dziękujemy za 5 ofiar indywidualnych przekazanych drogą przelewu internetowego lub tradycyjnie z ubiegłego tygodnia. Dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych za dar ołtarza – 1000 zł – zostanie przeznaczony na prace remontowe w naszej parafii. Dziękujemy również dzieciom za ofiary na misje – 1200 zł. Dziękujemy za dzisiejsze ofiary na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

6

Ofiary z przyszłej niedzieli będą przeznaczone na wymianę instalacji grzewczej w domu parafialnym i pokrycie rachunków za montaż ogrzewania w kościele.

7

Spotkania: 

  • poniedziałek o godz. 18.30 – Akcja Katolicka; 
  • poniedziałek i czwartek o godz. 19.15 – próby chóru;
  • piątek o godz. 18.30 KSM Junior, o godz. 19.30 KSM.

8

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z wyborem papieża Leona XIV

Umiłowani Diecezjanie!

 

        Habemus Papam – mamy Papieża! Usłyszeliśmy w miniony czwartek tę radosną wiadomość, która obiegła cały świat. Duch Święty wskazał nowego Pasterza Kościoła powszechnego – Ojca Świętego Leona XIV. Witamy Go całym sercem, jako Namiestnika Chrystusowego na trudnym urzędzie świadka i nauczyciela wiary oraz stróża jedności Kościoła. Stajemy dziś wszyscy, jako Lud Boży, przy nowym Papieżu, by codziennie modlić się o zdrowie i siły potrzebne dla Niego w służbie Bogu
i ludziom, Kościołowi i światu.

        Zapraszam wszystkich diecezjan do gorącej modlitwy za Ojca Świętego Leona XIV. Niech przez jego posługę Jezus Chrystus Dobry Pasterz niesie orędzie Ewangelii wszystkim ludziom, dodaje odwagi w obliczu zła i przeciwności oraz prowadzi ku zbawieniu drogą prawdy i dobra. Słowami modlitwy za wstawiennictwem patrona nowego Papieża, św. Leona Wielkiego, módlmy się, by „Kościół trwał w prawdziwej wierze i cieszył się stałym pokojem”.

       

        Z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Dokument Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.

VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA

Wolne wybory są podstawową instytucją demokratyczną, pozwalającą obywatelom decydować o kierunku rozwoju wspólnoty politycznej. Ten doniosły akt, jak wszystkie inne działania katolików, powinien być inspirowany wiarą. Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach.

W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.

  1. Uczestnictwo w wyborach

Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział
w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

 

  1. Znaczenie dobra wspólnego

 Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina
i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

 

  1. Wartości nienegocjowalne

W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:

  1. a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”;
  2. b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;
  3. c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;
  4. d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”;
  5. e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”;
  6. f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;
  7. g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.

Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności”.

 

  1. Uznanie demokratycznych wyborów

O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie
z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

 

  1. Modlitwa za Ojczyznę

Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego
w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli
i błogosławionego tygodnia

Poprzednia III Niedziela Wielkanocna

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

  • 270
  • 327 823
Witamy Online: 2 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved