Miejsca Pamięci

Nasz polski pejzaż, w którym powoli umierają stare drzewa, chaty kryte strzech, dworki i drewniane kościółki, bogaty jest nadal w kapliczki, figury, krzyże przydrożne. Są one tak typowym elementem polskiego krajobrazu, że aż trudno go sobie wyobrazić bez nich.

W naszej parafii jest także wiele wybudowanych i ustawionych kapliczek, figur i krzyży przydrożnych. Na trwałe zapisują się one w nasz rodzimy krajobraz. Swoją historią sięgają odległych czasów, połowy XVII w. jak i współczesnychsą świadectwem wiary naszych praojców oraz naszej. Mają różny charakter architektoniczny i wybudowane są z racji różnych intencji: zwycięskich walk ze Szwedami, ocalenia od zarazy, wotum za ocalenie od powodzi, uratowanie życia, z okazji jubileuszu.

Tablica Księdza Prałata Józefa Góry w kościele

Tablica

Tablica Oświęcimska w kościele. 1972r. Fundator : Mieszkańcy parafii staraniem ks. proboszcza Józefa Góry

Tablica Chruściela w kościele. 2002r. Fundator : Rodzina generała

Tablica

W KOŚCIELE Fundator : Komitet Budowy Kościoła w Marcinkowicach. 2002r.

Tablica

Tablica Węgierska Przyjęcie dzieci węgierskich w Marcinkowicach podczas powstania w 1956r. Fundator : Dyrektor Centrum Kultury w Keszthley – Geza Cseba

Obelisk

“Katastrofa Smoleńska” Obok Kaplicy dworskiej. 2010r.

Obelisk

“Kazimierza Bobrowskiego” Obok Kaplicy dworskiej.

Obelisk

“Tadeusza Jagoszewskiego” Obok Kaplicy dworskiej. 2010r.

Obelisk

“Stanisława Wilkosza” Obok Kaplicy dworskiej. 2010r.

Obelisk

“Henryka Jarończyka” Obok Kaplicy dworskiej. 2010r.

Obelisk

“Jana Czuba: Obok Kaplicy dworskiej. 2010r.

Tablica

“Ku Czci Legionów i Józefa Piłsudskiego”

Cmentarz

Cmentarz Legionowy nr 353