Ks. mgr Józef Babicz pochodzi z Jasienia k. Brzeska. Jako alumn seminarium tarnowskiego odsłużył wojsko w karnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach na Mazurach. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku pracował jako wikariusz kolejno: w Pilźnie, Zbylitowskiej Górze i w Krościenku, gdzie w stanie wojennym odprawiał Msze św. za Ojczyznę i organizował pielgrzymki solidarnościowe do Częstochowy.

W drugiej połowie lat 80. przez 3 lata pracował w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu. Później został wikarym w Marcinkowicach, a po śmierci ks.prałata Józefa Góry (1993) objął probostwo parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

Zainicjował m.in. pierwsze na Sądecczyźnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze (powstała
Kalwaria marcinowicka z dodatkową XV stacją poświęconą zmarłym za Ojczyznę); zbudował Dom
Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieści się biblioteka i wideoteka parafialna, ćwiczy chór i zespoły młodzieżowe, zbiera się Akcja Katolicka, Caritas, KSM, Stowarzyszenie Parafiak, grupy oazowe i apostolskie, sportowcy z klubu parafialnego. Opiekuje się redakcją wydawanego od 12 lat parafialnego miesięcznika „Nasz wiara”. Odnowił kościół, gdzie znajdują się m.in. tablice upamiętniające oświęcimiaków i katyńczyków, pochodzących z Marcinkowic i okolic; w ub.r. poświęcił tablicę na domu, w którym ukrywał się Jan Karski, a od trzech lat odnawia zabytkową kaplicę dworską Morawskich przy wykorzystaniu m.in. funduszy Województwa Małopolskiego.
W 2009 roku uzyskał godność prałata, jest wicedziekanem dekanatu Nowy Sącz – Zachód i dekanalnym duszpasterzem rolników. Erudyta, zgromadził duży księgozbiór.  Zbiera starocie i prace twórców ludowych. W suterynach plebanii urządził małe muzeum parafialne, w rzadkich wolnych chwilach zajmuje się pasieką.

Poprzednia HISTORIA PARAFII