VII Niedziela Zwykła

19.02.2023 r.

1

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem. Tradycyjnie nabożeństwo trwa 3 dni: niedziela, poniedziałek i wtorek. Adoracja Najświętszego Sakramentu w niedzielę rozpocznie się po Mszy św. o 11.30. Zachęcamy wszystkich parafian, aby tak zaplanować swój czas, by znaleźć chwilę na osobistą adorację Pana Jezusa.

2

Program nabożeństwa 40-godzinnego:

Niedziela:

 • godz. 12.30 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu
 •  godz. 15.30 – Nieszpory o Najświętszym Sakramencie
 • godz. 16.00 – Depozycja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta

Poniedziałek:

 • godz. 6.30 – Msza Święta i wystawienie Najświętszego Sakramentu
 • godz. 9.00 – Adoracja dla mężczyzn
 • godz. 15.30 – Adoracja dla uczniów ze SP do klasy VI z Rdziostowa i Marcinkowic
 • godz. 16.00 – Adoracja dla wszystkich prowadzona przez Akcję Katolicką
 •  godz. 16.30 – Nieszpory o Najświętszym Sakramencie
 • godz. 17.00 – Depozycja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta

Wtorek:

 • godz. 6.30 – Msza Święta i Wystawienie Najświętszego Sakramentu
 • godz. 9.00 – Adoracja dla kobiet
 • godz. 15.30 – Adoracja dla kl. VII i VIII SP z Rdziostowa i Marcinkowic oraz młodzieży starszej
 • godz. 16.00 – Adoracja dla wszystkich prowadzona przez Caritas
 • godz. 16.30 – Nieszpory o Najświętszym Sakramencie
 • godz. 17.00 – Depozycja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta

W godzinach, w których do adoracji nie wyznaczono żadnych grup, ma ona charakter prywatny. Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w nabożeństwie i prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

3

W środę przypada Popielec, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Porządek Mszy św. o godz. 6.30, 10.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach św. obrzęd posypania głów popiołem. Przypominamy, że w Popielec obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych wszystkie osoby od 14 lat. Natomiast osoby w wieku od 18 do 60 roku życia mają obowiązek pod grzechem ciężkim zachować tzw. post ścisły, tj. trzy posiłki, w tym tylko jeden posiłek do sytości. W Środę Popielcową ofiary na tacę przeznaczone są na cele charytatywne diecezji tarnowskiej.

4

W piątek o 16.10 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 16.30 – Droga Krzyżowa, po nabożeństwie będzie można przystąpić do Komunii św., następnie Msza św. O godz. 19.00 – Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież.

5

W niedzielę Droga Krzyżowa o godz. 15.15, o godz. 16.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku wygłosi ks. Marek Czerwiński – wikariusz z Trzetrzewiny, bezpośrednio po nabożeństwie Msza św.

6

W dniach od 3 do 05.03.2023 r. odbędą się Rekolekcje Parafialne, które są zarazem renowacją ubiegłorocznych Misji Świętych. W tych rekolekcjach będą również uczestniczyć uczniowie naszych szkół. Program rekolekcji będzie podany w przyszłą niedzielę. Rekolekcje poprowadzi o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, który został wiceprowincjałem Polskiej Prowincji Redemptorystów.

7

Przypominamy, że w miesiącu lutym odpowiedzialni za troskę o sprzątanie naszego kościoła są mieszkańcy z rejonów Łazy, Równica, Zasmolnicze oraz Bloku C i D. Prosimy o pomoc.

8

Dziękujemy za 9 ofiar indywidualnych przekazanych w sposób tradycyjny lub przelewem bankowym. Dziękujemy również za ofiary złożone do puszek w ubiegłą niedzielę na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Zebraliśmy kwotę: 4740 zł. Bóg zapłać.

9

Spotkania: *we wtorek o godz. 19.00 chór: alty, o godz. 20.00 soprany; we czwartek o godz. 19.00 basy, o godz. 20.00 tenory.

10

W przyszłą niedzielę 26 lutego na mszy o godz. 11:30 będzie miało miejsce wręczenie książeczek do nabożeństwa dzieciom komunijnym i kandydatom do bierzmowania.

11

Ogłoszenia społeczne:

W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania w tym roku 1,5% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulega zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie w tym roku 1,5% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W tym celu należy wpisać w odpowiednim Picie nazwę Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz  numer KRS. Jeśli chcemy, żeby te środki mogły być wykorzystane również w naszej parafii, to trzeba w rubryce: cel szczegółowy wpisać tytuł naszej parafii, czyli: Parafia Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach. Na stronie internetowej Caritas naszej diecezji znajduje się nadal bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas.

Informacja o szczepieniu psów i kotów – sobota 25.02.2023 r.

 • Rdziostów – 8.00 koło sklepu na przystanku w centrum wsi; 8.30 –  obok Państwa Potoczków (os. Potoczkówka);
 • Marcinkowice 8.45 – centrum osiedla koło Państwa Kusion; 09.05 – za kościołem, 09.25 – za cmentarzem koło sadu Państwa Mrozów, 09.40 – na drodze za Szkołą Podstawową koło Państwa Tyrklów, 10.00 – za torami na drodze do Smolnika;
 • Klęczany – 10.20 – koło sklepu Lucyna (ogrodniczy), 10.40 – Zagórze koło Państwa Joniec, 11.00 – przy mostku koło Państwa Pancerz.

Obowiązkowemu szczepieniu podlegają psy w wieku powyżej 3 miesiąca życia. Cena szczepienia 1 psa wynosi 50 zł. Proszę zwrócić uwagę na godziny w poszczególnych punktach. Są one przybliżone i mogą ulec zmianie +/- 5 do 10 min.

Akademia Piłkarska Zamczysko Marcinkowice ogłasza nabór dzieci w wieku od 5 do 13 roku życia do poszczególnych grup wiekowych w piłce nożnej. Szczegóły na plakacie przed kościołem.

12

Komunikat Przewodniczącego KEP.

Warszawa, dnia 16 lutego 2023 roku

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego
schronienia.
W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym. Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych
udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie,
wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia
konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas
Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

13

W związku z komunikatem ks. Arcybiskupa Gądeckiego w przyszłą niedzielę 26 lutego br. będzie zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

14

Również w tym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej organizuje akcję PACZKA DLA UKRAINY: na naszą parafię przypadło 5 kartonów. Chętni do zorganizowania tych paczek są proszeni o kontakt z kapłanami, ponieważ otrzymają konkretną listę produktów, które będą w tej paczce. Produkty należy dostarczyć na plebanię do przyszłej soboty, następnie przez panie z Caritasu będą spakowane w specjalne kartony i przekazane do punktu zbiorczego.

15

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, a dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli i błogosławionego tygodnia, a także owocnego czasu Wielkiego Postu.

Poprzednia Koncert Noworoczny

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

 • 177
 • 225 083
Witamy Online: 1 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved