XXIV Niedziela Zwykła

W tygodniu wspominamy:

•  środa – św. Stanisława,
  •  sobota – św. Mateusza.

W przyszłą niedzielę zapraszamy rodziny z dziećmi  na Mszę świętą o godz. 11:00.

Zapraszamy na codzienną adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 i w środę o 18.30 do 20.00.

Przed kościołem trwa zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski  Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

W środę o 18.00  Nowenna do MBNP, a po Mszy św. spotkanie Parafialnego Oddziału Caritas.

Zapraszamy młodzież z rejonu Sądeckiego (dekanaty Nowy Sącz Zachód, Wschód i Centrum) na Rejonowe Czuwanie Młodzieży, które odbędzie się 20 września o godzinie 19:15 w kościele Parafialnym w Niskowej.
Zapraszamy młodzież działającą w parafialnych grupach młodzieżowych i nie tylko. Będzie to spotkanie na rozpoczęcie roku formacyjnego ze św. Stanisławem Kostką. Szczegóły na plakatach.

W sobotę, odbędzie się Piesza Pielgrzymka Sądecka do Limanowej. Pielgrzymi wyruszą sprzed kościoła św. Kazimierza o godz.7.30. Ponieważ pielgrzymka zatrzyma się tradycyjnie przy naszym kościele, dlatego prosimy o pomoc w przyjęciu pielgrzymów.

Dziękujemy  Kołom Gospodyń za przygotowanie święta dożynkowego w ubiegłą niedzielę, agapy, dziękujemy za pękne wieńce dożynkowe.

Dziękujemy za 4 ofiary indywidualne i za ofiary na sprzątanie kościoła.

Uczniów klas 7 i 8 wraz z rodzicami zapraszamy w czwartek na Mszę świętą o 18:00 a po niej na spotkanie w domu parafialnym.

• próby chóru: poniedziałek i czwartek – 19.15;
  • KSM: piątek – 19:00;
  • ministranci i lektorzy: sobota – 10:00;
  • DSM: sobota – 11:00.

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: np. w najnowszej „Niedzieli” jest bardzo ciekawy artykuł o grzechach głównych „Dlaczego te grzechy są główne”; dla rodziców dzieci dorastających i związanych z tym okresem problemami wychowawczymi również bardzo interesujący, oparty o wiedzę naukową, artykuł o dorastaniu dzieci.

Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. + Józef Gawlik. Wieczne odpoczywanie…

Komunikat o Uniwersytecie Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

Po rocznej przerwie powraca do działalności Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Jest to inicjatywa Akcji Katolickiej naszej diecezji, której celem jest przybliżanie i wyjaśnianie zagadnień z zakresu katolickiej nauki społecznej, zwłaszcza opartej na nauczaniu świętego Jana Pawła II.

W obecnej sytuacji ogromnego zamętu moralnego w jakim żyjemy, nasycenie świata wartościami chrześcijańskim staje się bardzo potrzebne dla osób, które
w oparciu o te wartości pragną budować swoje życie. Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II widzi potrzebę budowania społeczeństwa godnego człowieka, wskazując na podstawowe wartości, takie jak: prawda, wolność, sprawiedliwość i miłość. Dlatego swoją misją stara się słuchaczom umożliwić poznanie zasad i wartości katolickiej nauki społecznej, oraz pogłębienie wiedzy w tym zakresie.

Zajęcia Uniwersytetu będą odbywać się raz w miesiącu w godzinach od 17.00 do 19.00. Początek spotkań 1 października, (tj. wtorek) w Nowym Sączui 2 października (tj. środa)
w Tarnowie, według grafiku podanego na stronie Uniwersytetu. Tam również są podane szczegóły związane z tematyką i formą zapisu.

Bardzo zachęcam wszystkich wiernych do skorzystania z tej cennej oferty, która znacząco wpisuje się w potrzebę katechezy dorosłych, o czym mówią dokumenty V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Wszystkim słuchaczom wykładów Uniwersytetu życzę pogłębienia wiedzy oraz wzrostu wiary, aby udział w zajęciach pomógł każdemu z uczestników zrozumieć współczesny świat
z katolickiej perspektywy.

W tym duchu udzielam pasterskiego błogosławieństwa

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

W trosce o Dom Ojczysty Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych

Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.

Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.

Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.

Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych