Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

1

Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się oktawa Świąt Wielkiej Nocy.

Radując się z tych wydarzeń życzymy Wam, aby te Święta były dla Was okazją do prawdziwego spotkania ze Zbawicielem. Niech to będzie czas budowania prawdziwej wspólnoty i rodzinnych więzi. Aby były czasem prawdziwej radości wypływającej prosto z waszych serc. Niech powstały z martwych Chrystus błogosławi wam na każdy dzień. Błogosławionych świąt Wielkiej Nocy.

2

Jutro Poniedziałek Wielkanocny msze św. o godz. 7.00, 9.00, 11.00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 16.00. Ofiary z tego dnia są przeznaczone na KUL i UPJPII .

3

Od dzisiaj Msze św. wieczorne o godz. 18.00.

4

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Od Wielkiego Piątku trwa nowenna do Bożego Miłosierdzia. Dzień ten rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i jest to również patronalne święto Caritas. W niedzielę miłosierdzia tradycyjna zbiórka do puszek na Caritas.

5

Za tydzień w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 będziemy celebrować nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy wszystkich parafian do łączności w Godzinę Miłosierdzia.

6

Zapraszamy na codzienną adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00, natomiast w czwartek
od godz. 18.30 do 20.00.

7

Dziękujemy za złożone 4 ofiary indywidualne przekazane drogą przelewu internetowego lub tradycyjnie z ubiegłego tygodnia. Ks. proboszcz z Czarnego Potoku dziękuje za złożone ofiary na budowę nowego kościoła. Zostało zebrane 7 914,00 zł.

8

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu naszego kościoła, dekoracji i w przeżyciu liturgii świątecznej: Liturgicznej Służbie Ołtarza, Panu kościelnemu z rodziną, Michałowi Świderskiemu za przygotowanie ciemnicy i grobu Pańskiego, Panu organiście, dbającym o porządek i czystość w kościele, Straży Honorowej, Orkiestrze Parafialnej, uczestnikom procesji rezurekcyjnej, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w dobrym przeżyciu tych świętych wydarzeń.

9

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, a dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

10

Zachęcamy także, do przeczytania komunikatu ks. bpa Andrzeja Jeża w związku z diecezjalnym świętem Caritas, oraz komunikatu Rady KEP ds. Społecznych.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

Drodzy Diecezjanie!

            Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

            Od wczoraj, tj. oduroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zaczęły obowiązywać statuty V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie napisałem, że „najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych”. Jednym z bardzo ważnych aspektów tej wspólnej drogi jest działalność charytatywna Kościoła, dlatego w dokumentach synodalnych nie mogło zabraknąć statutów, które odnoszą się bezpośrednio do niej. „Posługa charytatywna Kościoła ma bowiem początek w miłości Boga i bliźniego na wzór Jezusa Chrystusa (…) i znalazła w Kościele także swój wyraz zorganizowanej i uporządkowanej służby człowiekowi w instytucji Caritas” (V Synod DT). To właśnie ta instytucja organizuje i koordynuje posługę miłości Kościoła w naszej tarnowskiej diecezji i wraz z całą rzeszą wolontariuszy skupionych w parafialnych zespołach Caritas jest widzialnym i namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się w działalność Caritas: pracownikom, wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy także poprzez przekazywanie co roku 1,5 %­ podatku wspierają dzieła charytatywne w naszej diecezji. Zachęcam także, aby jeszcze więcej osób, szczególnie młodych i w średnim wieku, angażowało się w działalność parafialnych zespołów Caritas, które stanowią prawdziwy fundament tej posługi w diecezji.

            W najbliższą sobotę, tj. 6 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. bł. Karoliny w Tarnowie będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji diecezjalnego Święta Caritas. Msza będzie transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.Pod koniec tego roku przypada 35 rocznica reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, której dokonał arcybiskup Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 r. W związku z tym jubileuszem, a przede wszystkim dla jeszcze gorliwszej służby na rzecz wszystkich potrzebujących, na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcony Sztandar Caritas Diecezji Tarnowskiej. Słowa umieszczone na sztandarze: „Chrystusowi w ubogich wiernie służyć”,nawiązują do hasła biskupa Karola Pękali, który był pierwszym dyrektorem Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej powstałego 1 marca 1937 r. Słowa te przypominają nam także prawdę, że służba ubogim jest służbą samemu Chrystusowi.

Drodzy Diecezjanie!

            Przyjęcie Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, szczególnie w sakramencie pokuty, otwiera nas jeszcze mocniej w geście miłosierdzia na pomoc osobom potrzebującym. Gorąco zachęcam Was wszystkich do owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całegoTygodnia Miłosierdzia. Już teraz gorąco dziękuję za ofiary, które złożycie do puszek Caritas w najbliższą niedzielę z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Życzę Wam, aby posługa miłości miłosiernej, „należąca do natury Kościoła i będąca niezbywalnym wyrazem jego istoty” (V Synod DT), stała się prawdziwą naturą każdej i każdego z Was, angażujących się w życie naszego Kościoła diecezjalnego.

 Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Stanowisko Rady KEP ds. Społecznych przed wyborami samorządowymi w Polsce

 Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski podczas marcowego posiedzenia podjęła problemy, które z całą ostrością ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce. W tym kontekście, w trudnym momencie dziejowym i w czasie trwającej „Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych. Rada ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści „Vademecum wyborczego katolika”, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego.

VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA

  1. Uczestnictwo w wyborach

Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego” [1].

  1. Znaczenie dobra wspólnego

 Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość [2]. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej” [3]. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

  1. Wartości nienegocjowalne

W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy: 

  1. a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej” ;
  2. b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;
  3. c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci ;
  4. d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”;
  5. e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było” ;
  6. f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;
  7. g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.

Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności” .

  1. Uznanie demokratycznych wyborów

O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem,  o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu” . Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

  1. Modlitwa za Ojczyznę

Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

 

bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski
 ds. Społecznych

Warszawa, dnia 22 marca 2024 r.

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli
i błogosławionego tygodnia

Poprzednia Niedziela Palmowa

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

  • 152
  • 261 410
Witamy Online: 3 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved