Uroczystość Zesłania Ducha świętego

28.05.2023 r.

1

Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

2

Jutro przeżywamy Święto NMP Matki Kościoła, drugi dzień Zielonych Świątek. Msze św. będą sprawowane o godz. 6.30, 10.00, 17.30 – nabożeństwo majowe i Msza Św. Zachęcamy do świątecznego przeżywania tego dnia. Jeśli możemy to zrezygnujmy  z wykonywania niekoniecznych prac.

3

W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Z tym dniem kończy się okres, w którym możemy przyjąć Komunię św. Wielkanocną. Przykazanie kościelne przypomina nam, że przynajmniej raz w roku należy przystąpić do spowiedzi świętej i w Okresie Wielkanocnym przyjąć Komunię św. Jeśli więc z własnej winy nie dopełnimy tego obowiązku popełniamy grzech śmiertelny.

4

W tym tygodniu obchodzimy: * w środę – święto Nawiedzenia NMP, * w czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, * w sobotę – wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy.

5

W tym tygodniu przypada również: *I czwartek miesiąca – w tym dniu modlimy się za kapłanów, o powołania kapłańskie i zakonne. *I piątek miesiąca – w tym dniu wynagradzamy Boskiemu Sercu Jezusa za wszelkie grzechy i zniewagi popełnione przez ludzi i modlimy się za misje i misjonarzy. Spowiedź w czwartek i piątek od godz. 17.00. Do chorych udamy się w piątek od godz. 14.00. Prosimy o zgłoszenie chorych do zakrystii.

6

W I sobotę zapraszamy na nabożeństwo fatimskie z procesją o godz. 18.00.

7

3 czerwca odbędzie się pielgrzymka dzieci komunijnych i ich rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej. Koszt wyjazdu 40 zł. Dzieci są proszone o zabranie alb komunijnych. Zapisy oraz szczegóły dotyczące wyjazdu u ks. Łukasza lub u pani katechetki Marty.

8

Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie od godz. 17.00. Od 1. czerwca (czwartek) rozpoczynamy nabożeństwa czerwcowe, które będziemy sprawować o 18.00, w ramach którego przed Najświętszym Sakramentem będzie odmówiona litania do NSPJ i następnie Msza św.

9

  1. czerwca o godz. 19.00 przy Kaplicy NSPJ nad Smolnikiem będzie Msza św. sprawowana przez ks. dyrektora Krzysztofa Zimończyka SCJ, która zainicjuje powstanie w naszej parafii ośrodka Straży Honorowej NSPJ. Natomiast w środę po Mszy św. wieczorowej odbędzie się spotkanie informacyjne z ks. dyrektorem na temat działalności i znaczenia Straży Honorowej NSPJ. Szczegóły na plakatach przed kościołem.

10

Dziękujemy 18 rodzinom z Rdziostowa Centrum za złożone ofiary na sprzątanie kościoła w miesiącu maju. W czerwcu o tę przysługę prosimy rodziny z rejonów Potoczkówka, domy nad Kościołem od p. Olszaków i domy od p. Smajdorów do Peciaków.

11

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała prosimy o przygotowanie 4 ołtarzy: prosimy, aby poszczególne ołtarze wykonali: ołtarz I przy starej szkole – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic, ołtarz II przy sklepie GS – Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic, ołtarz III przy figurze MB – Rdziostów, ołtarz IV w kościele – Klęczany. W przypadku różnorakich problemów prosimy o kontakt z kapłanami.

12

Spotkania: *w poniedziałek po Mszy Św. wieczornej – LSO; *we wtorek i w czwartek o godz. 19.15 całościowe próby chóru; *w piątek o godz. 19.00 KSM.

13

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej:  „Niedziela”, dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO NA TEMAT PIESZEJ ORAZ ROWEROWEJ PIELGRZYMKI TARNOWSKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

Drodzy Diecezjanie!

 

Potrzebujemy siebie nawzajem! Potrzebujemy wspólnoty w naszej drodze do Boga.
To właśnie we wspólnocie, czyli w Kościele, spotykamy zmartwychwstałego Jezusa, jak apostołowie w dzisiejszej Ewangelii (por. J 20, 19-23). To właśnie w tej wspólnocie otrzymujemy obiecanego Ducha Świętego, który rozlewa miłość Bożą w naszych sercach (por. Rz 5,5). Dlatego chcę was zaprosić do spędzenia szczególnego czasu we wspólnocie Kościoła podczas zbliżających się wakacji.

Okazją ku temu będzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która tradycyjnie odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. To nasze wspólne wędrowanie do domu Matki dokonuje się już od ponad 40 lat i przemieniło serca dziesiątek tysięcy naszych diecezjan. Jednak po okresie pandemii ilość pielgrzymów zmniejszyła się niemal o połowę. Dlatego już teraz zachęcam do zaplanowania udziału w tej pielgrzymce zarówno doświadczonych pielgrzymów, jak i tych, którzy jeszcze dotąd nie wyruszali na pielgrzymi szlak.

W tym roku po raz pierwszy organizujemy także Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 13 do 16 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyruszą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Doświadczeni rowerzyści stwierdzą być może, że taką trasę można pokonać w czasie krótszym, niż cztery dni. Jednak wydłużając nasze pielgrzymowanie chcemy rozłożyć trasę na krótsze odcinki, a przez to dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w tej pielgrzymce także osobom mniej zaawansowanym. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: rowerowapielgrzymkatarnowska.pl

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego całe rodziny. Choć pielgrzymowanie wiąże się z pewnym trudem, to jednak niemal każdy, kto tego doświadczył, daje świadectwo, że wnosi ono ożywczą nowość w naszą relację z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza wam obfitość Bożych łask.

 

 

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli
i błogosławionego tygodnia

Poprzednia VII niedziela wielkanocna – Wniebowstąpienie Pańskie

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

  • 237
  • 217 186
Witamy Online: 2 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved