V Niedziela Wielkiego Postu

1

Od dzisiejszej niedzieli tradycyjnie zasłaniamy w kościele krzyże na czas ostatnich dwóch tygodni Wielkiego Postu. Krzyże pozostają zasłonięte, aż do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

2

W tym tygodniu we wtorek obchodzimy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP i chociaż nie jest to święto obowiązkowe, zapraszamy do licznego udziału we Mszy św. Msze św. w tym dniu o godz. 6.30 i 17.00 – przy ołtarzu św. Józefa. Jest to również dzień imienin ks. Prałata Józefa Babicza, w którego intencji o 17.00 będzie odprawiona Msza św. Ks. Prałatowi i wszystkim solenizantom, którym patronuje św. Józef składamy serdeczne życzenia, przyzywając wstawiennictwa św. Patrona i obejmujemy wszystkich naszą modlitwą. Nowenna przed uroczystością św. Józefa jest odprawiana na nabożeństwie wieczornym.

3

W środę, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św. o godz. 17.00.

4

W sobotę rozpoczęliśmy Nowennę za Ojczyznę, którą odmawiamy wieczorem na zakończenie codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Prosimy wszystkich wierzących, kochających Boga
i Ojczyznę o włączenie się do modlitwy, również o prywatne odmawianie nowenny.

5

Za tydzień przypada Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, która rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Natomiast uroczysta procesja z palmami o godz. 11.00. Składka z Niedzieli Palmowej jest przeznaczona na WSD w Tarnowie.

6

Zapraszamy na codzienną adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00. Natomiast w czwartek adoracja od godz. 17.30 do 20.00.

7

W niedzielę Droga Krzyżowa o godz. 15.15, Gorzkie Żale o godz. 16.00. W przyszłą niedzielę Drogę Krzyżową poprowadzi Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ.

8

W piątek zostanie odprawiona XXXIII Droga Krzyżowa w terenie, przygotowana przez KSM. W tym roku rozpoczynamy Komunią św. o godz. 18.00 w Kaplicy Dworskiej. Ponieważ będzie już ciemno, prosimy o zabranie ze sobą lamp, latarek, świec.

9

Dziękujemy licznej grupie naszych parafian za pozytywną odpowiedź na prośbę o pomoc w uporządkowaniu obejścia wokół kościoła i budynków kościelnych. W imieniu parafii dziękujemy Wam za poświęcony czas, narzędzia, maszyny i pracę w sobotę przed południem. Jest to praktyczny i bardzo konkretny wyraz troski o naszą wspólnotę parafialną. Niech Pan Bóg pobłogosławi Wam i Waszym rodzinom.

10

Dziękujemy za 7 ofiar indywidualnych przekazanych w sposób tradycyjny lub przelewem internetowym
z ubiegłego tygodnia. Dziękujemy również za ofiary złożone dzisiaj na budujący się kościół w Czarnym Potoku.

11

W nawie bocznej, przy ołtarzu Krzyża św. można składać ofiary na kwiaty do grobu pańskiego.

12

Obok ołtarza Krzyża św. jest umieszczone naczynie z wodą święconą, którą można nabrać do swojego pojemnika i zabrać do domu. Wodą św. możemy pokropić swoje domostwa. Zachęcamy również do zamontowania na odrzwiach domów, mieszkań małych kropielniczek na wodę święconą i kiedy wychodzimy lub wchodzimy zróbmy znak krzyża zanurzając rękę w wodzie święconej. Jest to również najprostszy i bardzo skuteczny egzorcyzm  przeciw działaniom diabła.

13

Dzisiaj KGW Marcinkowice i KGW Rdziostów rozprowadza przed kościołem tradycyjne palmy wielkanocne.

14

Przypominamy i prosimy wszystkich chętnych o przygotowanie palm na parafialny konkurs palm. Prosimy także, sponsorów o pomoc w ufundowaniu nagród dla twórców najładniejszych palm.

15

W piątek 22 marca o godzinie 20:00 Eucharystią w kościele p.w. Świętego Kazimierza w Nowym Sączu rozpoczynamy tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Szczegóły dotyczące tras
i pielgrzymowania na ogólnopolskiej stronie tego wydarzenia.

16

Spotkania w tym tygodniu:

 • Chór – wtorek i czwartek o godz. 19.00;
 • DSM – sobota o godz. 11.00.

17

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej dostępnej w sklepiku, „Niedziela”, a dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

NOWENNA W INTENCJI OJCZYZNY

W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich
o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach. Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca.

W łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze wznośmy nasze modlitwy do Boga, odmawiając Apel Jasnogórski, a po nim, o godz. 21:20 modlitwy nowennowe, także po każdej Mszy św. Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

Układ Nowenny jest bardzo prosty. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich.

 

Każdego dnia polecajmy Panu Bogu szczegółowe intencje:

 

 • Dzień pierwszy (16 marca) – O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków;
 • Dzień drugi (17 marca) – O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną;
 • Dzień trzeci (18 marca) – O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski;
 • Dzień czwarty (19 marca) – O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin;
 • Dzień piąty (20 marca) – O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania;
 • Dzień szósty (21 marca) – O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny;
 • Dzień siódmy (22 marca) – O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych;
 • Dzień ósmy (23 marca) – O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;
 • Dzień dziewiąty (24 marca) – O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

 

W tych wszystkich intencjach pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.

 

                                          Modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę św. Andrzeja Boboli:

Boże, któryś zapomnianą do niedawna Polskę wskrzesił cudem wszechmocy Twojej, racz za przyczyną sługi Twojego św. Andrzeja Boboli dopełnić miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwrócić grożące jej niebezpieczeństwa. Niech za łaską Twoją stanie się narzędziem Twojej czci i chwały. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, karnością i męstwem jej obrońców, zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków jej obywateli. Daj jej kapłanów pełnych ducha Bożego i żarliwych o dusz zbawienie. Wzmocnij w niej ducha wiary i czystości obyczajów. Wytęp wszelką stanową zazdrość i zawiść, wszelką osobistą czy zbiorową pychę, samolubstwo i chciwość tuczącą się kosztem dobra publicznego. Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież, zaprawiając ją do posłuszeństwa i pracy, a chroniąc od zepsucia.

Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia się i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości i przebaczenia. Jak jeden Bóg, tak jedna wiara, nadzieja i miłość niech krzepi nasze serca! Amen.

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli
i błogosławionego tygodnia

Poprzednia IV Niedziela Wielkiego Postu (Laetare)

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

 • 237
 • 217 187
Witamy Online: 1 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved