VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pańskie

1

W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w trakcie nabożeństwa majowego jest odprawiana nowenna do Ducha Świętego.

2

W tym tygodniu wspominamy:

  • wtorek – św. Macieja Apostoła;
  • środa – św. Zofię;
  • czwartek – św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męcz. – patrona Polski. Św. Andrzej Bobola jest również patronem ks. bpa Tarnowskiego Andrzeja Jeża – pamiętajmy w tym dniu o modlitwie w intencji Naszego Pasterza.

3

W środę nowenna do MBNP. Po Mszy św. spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas.

4

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych. W naszym kościele nabożeństwo majowe sprawujemy o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 16.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.

5

W dniach od 17 do 19 i 22 maja 2024 r. w sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Rity. Główna uroczystość będzie 19 maja 2024r. o godzinie 13:00 pod przewodnictwem abpa Mieczysława Mokrzyckiego – metropolity Lwowa. Szczegółowy plan odpustu na plakacie w gablocie.

6

Bardzo prosimy wszystkich chętnych, którzy chcą na rowerach, bądź na skuterach towarzyszyć prymicjantowi w drodze od granicy parafii (tj. Rdziostów obok szkoły) do kościoła o zgłaszanie swego udziału w zakrystii.

7

Dziękujemy za 3 ofiary indywidualne przekazane drogą przelewu internetowego lub tradycyjnie. Dziękujemy za dzisiejsze ofiary, które przeznaczamy na remont sanitariatów przy kościele.

8

Spotkania:

  • poniedziałek o godz. 18.30 – Akcja Katolicka; 
  • wtorek i w czwartek o godz. 19.00 całościowe próby chóru;
  • piątek o godz. 18.30 KSM Junior o godz. 19:30 KSM;
  • sobota o godz. 11:00 DSM.

9

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: majowy numer „Naszej Wiary” i „Gość Niedzielny” dostępne w sklepiku, „Niedziela”, dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

            Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej
w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem
». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024

Wszystkim drogim Parafianom życzymy miłej niedzieli
i błogosławionego tygodnia

Poprzednia VI Niedziela Wielkanocna

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

  • 238
  • 205 942
Witamy Online: 3 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved