XI Niedziela Zwykła

16.06.2024 r.

1

Dzisiaj w Starym Sączu odbędzie się Diecezjalne Święto Rodziny – Mszy Świętej o godz. 11.00, transmitowanej przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, przewodniczył będzie świadek świętości Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz.

2

 1. Zapraszamy na codzienną adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00. Wyjątkowo w tym tygodniu w czwartek adoracja także od godz. 17.00 do 18.00. Zapraszamy również na nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele o godz. 18.00.

3

W tym tygodniu wspominamy:

 • poniedziałek – św. Alberta Chmielowskiego, zak.;
 • piątek – św. Alojzego Gonzagi, zak.

4

W środę o godz. 18.00 – Nowenna do MBNP. Po nabożeństwie spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas.

5

Msza św. dziękczynna na zakończenie roku szkolnego dla szkół z terenu naszej parafii odbędzie się w piątek 21.06.2024r. o 8.30. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za przeżyty rok szkolny.

6

W sobotę 22 czerwca o godz. 17.00 w plenerze zakończenie i podsumowanie całorocznej pracy chóru. Zapraszamy wszystkich chórzystów.

7

Dziękujemy za 4 ofiary indywidualne przekazane drogą przelewu internetowego lub tradycyjnie.

8

Przypominamy i zapraszamy na 22. „Parafiadę”, która odbędzie się w niedzielę 07.07. br. na placu przy Zespole Szkół im. W. Orkana. Tradycyjnie zwracamy się z prośbą o pomoc w organizacji, prosimy o pomoc finansową, można ofiarować fanty na loterię. Będzie wiele różnych atrakcji dla wszystkich. To dobra okazja do spotkań, rozmów i dobrej zabawy.

9

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: jest najnowszy, czerwcowy numer „Naszej Wiary” dostępny w sklepiku, „Niedziela”, dla dzieci „Promyczek Dobra” i „Mały Gość Niedzielny”.

10

Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. + Maria Nowak. Wieczne odpoczywanie ….

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole.  Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku

Bp Marek G. Marczak

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

Ciekawe informacje:

 • Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży Sącz Boga wraz ze Stowarzyszeniem Teraz Sącz 30 czerwca organizuje I RODZINNY RAJD ROWEROWY. Uczestnicy przejadą trasą spod Sanktuarium św. Rity na Ołtarz Papieski w Starym Sączu i z powrotem. Na mecie czeka na uczestników dużo atrakcji, nagród I loteria fantowa. Zapisy I więcej informacji na plakacie i stronie Sącz Boga. Zapraszamy i zachęcamy do tego, aby całymi rodzinami włączyć się w akcje.

 

 • Duszpasterstwo Akademickie “U Karoliny” zaprasza do rozpoczęcia stałej formacji duchowej, katechetycznej i ogólnoludzkiej w ramach inicjatywy “Szkoła Maryi”. Spotkania odbywają się kilka razy w roku i umożliwiają stały wzrost w wierze, poszerzanie wiedzy na temat moralności i katechezy oraz opiekę duszpasterską w oparciu o formację w małych grupach. Najbliższa sesja Szkoły odbędzie się w Domu Katechetycznym przy ul. Kunegundy 12 A w Nowym Sączu w dniach 21-23 czerwca, Rozpoczęcie o godz. 18.00.

 

 • Rozpoczęły się zapisy na kolejną edycję Diecezjalnego Studium Rodziny (DSR), która tym razem odbędzie się w Nowym Sączu. DSR jest formą pogłębionej formacji małżonków oraz przygotowaniem do posługi na rzecz małżeństw i rodzin w parafii. Absolwenci DSR mogą więc pomóc w wielu działaniach dla małżeństw i rodzin w parafii, rozwijać różne formy duszpasterstwa parafialnego.

 

Diecezjalne Studium Rodziny

 • Dla kogo? Dla każdego, szczególnie dla małżeństw
 • Cel? Pogłębienie wiadomości z zakresu życia małżeńskiego, nauka naturalnych metod rozpoznawania płodności, możliwość zaangażowania w posługę dla małżeństw i rodzin, przygotowanie do posługi w Parafialnej Poradni Rodzinnej
 • Czas trwania: Dwa semestry (wrzesień 2024 – czerwiec 2025), zajęcia w jedną sobotę miesiąca
 • Koszt całości Studium: 500 zł/os.
 • Miejsce: Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu
 • Prowadzi: Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
 • Informacje: drtarnow@gmail.com, 791-018-826, www.drtarnow.pl. Zapisy poprzez formularz: https://drtarnow.pl/dla-malzenstw/diecezjalne-studium-rodziny
Poprzednia X Niedziela Zwykła

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

 • 177
 • 225 090
Witamy Online: 1 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved