Dom Parafialny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dom Parafialny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, powstał z inicjatywy  ks. Józefa Babicza. Budowę domu rozpoczęto w 1990 r. natomiast w czerwcu 1991 r. kamień węgielny pod budowę domu poświęcił ojciec św. Jan Paweł II, w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny. Po 10 latach od rozpoczęcia budowy 15 października 2000 r. nastąpiła uroczystość poświęcenia Domu Parafialnego. Na tę uroczystość przybyła matka ks. Jerzego, pani Marianna Popiełuszko.

Budynek służy całej parafii, można powiedzieć że ciągle „coś się w nim dzieje”. Swoje co tygodniowe spotkania mają różne grupy i stowarzyszenia działające przy parafii. Są to: Akcja Katolicka, Caritas, Ruch Światło – Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Chór Parafialny, Orkiestra Dęta, LSO, zespoły muzyczne. W domu parafialnym odbywają się również różnego rodzaju okolicznościowe spotkania i występy, takie jak: wieczór kolęd, spotkania opłatkowe, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora, Dzień Matki. Dzieci i młodzież korzystają również ze stołów ping – pongowych, bilarda.
    Całą troskę i opiekę nad całością sprawuje ks.proboszcz Tadeusz Celusta oraz pani Beata Janus, która koordynuje funkcjonowanie Domu Parafialnego na co dzień.

Prasa o nas

Parafialny dom

Zwykle mówiąc: dom parafialny, myślimy o konkretnym budynku.

A chyba chodzi tu o coś znacznie więcej. Nawiedzając tę maryjną wspólnotę wchodzimy w przestrzeń matczynego serca oraz w tajemnicę obumierania ziarna, które zmartwychwstaje dobrem. W Marcinkowicach przywołuje tę ewangeliczną prawdę postać ks. Jerzego Popiełuszki. Polski kapłan bestialsko zamordowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, żyje w sercach tutejszych wiernych; cześć dla tego księdza jest istotnym czynnikiem kształtującym duchowe oblicze parafii. 

W miejscowości żywa jest pamięć patriotyczno-religijnych tradycji.

 Dwukrotnie był tutaj Józef Piłsudski, ukrywał się tu też legendarny kurier rządu RP Jan Karski (co wielu marcinkowiczan okupiło życiem); wierni pamiętają również kto za peerelowskiego reżimu był katem, a kto ofiarą, choćby dlatego, że kiedy w 1948 r. rozpoczęli budowę kościoła, często, przywożąc materiały budowlane, musieli pod osłoną nocy omijać ubeckie patrole, a materiał potem ukrywać po domach.

Na pewno te doświadczenia wpłynęły integrująco na ludzi-parafia erygowana w 1952 r., choć składa się z trzech miejscowości: Marcinkowic, części Klęczan i Rdziostowa, ma wielkie poczucie jedności. Widzialnym znakiem owej jedności jest świątynia oraz dom parafialny im. Księdza Jerzego Popiełuszki. Oficjalnego otwarcia domu dokonała w 2000 r., matka tragicznie zmarłego kapłana. Posiew tamtej męczeńskiej śmierci owocuje teraz w Marcinkowicach różnorakim dobrem. Dom parafialny to praktycznie główny ośrodek religijnego i kulturowo-społecznego życia całej miejscowości. Tutaj mieszczą się różne sale rekreacyjno-formacyjne i mają swą siedzibę wszystkie grupy apostolskie, organizacje religijne i oświatowe, takie jak: AK, Caritas, KSM, Ruch Światło-Życie, kółko teatralne, chór noszący imię ks. Popiełuszki (który może się poszczycić wielu także zagranicznymi sukcesami), “domowa” biblioteka prowadzona wraz z gminą licząca 4 tys. woluminów czy wideoteka zaopatrzona w ponad 300 kaset. Zwykle mówiąc: dom parafialny, myślimy o konkretnym budynku. Marcinkowice pokazują, że chodzi o coś znacznie więcej-przestrzeń duchowej wspólnoty, w której każdy może czuć się jak u siebie, wespół z innymi rozwijać talenty i pomnażać swe człowieczeństwo.

Ks. Józef Babicz

Ur. 20 08 1948 r. w Jasieniu Brzeskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 r. Posługiwał w Pilźnie, Nowym Sączu, Zbylitowskiej Górze, Krościenku. Od 1981 do 2018 r. był proboszczem w Marcinkowicach, gdzie obecnie przebywa jako rezydent.

Życie naszej, liczącej 2 700 wiernych, wspólnoty nie różni się wiele od życia podobnych parafii. Istotną troską duszpasterską jest bezrobocie i zagraniczne migracje zarobkowe. Radości mamy również wiele. Cieszę się prężnie działającymi u nas organizacjami jak np. AK czy Caritas. Wierni umieją być ofiarni, często sami wyszukują potrzebujących i organizują pomoc. Mam spokojne sumienie widząc tego typu inicjatywy, prowadzone zawsze z największą przejrzystością finansową. Religijność ludzi, nosząca mocny stygmat maryjny, jest tradycyjna i otwarta na pożyteczne nowości. Bardzo zależy nam na młodych; ich modlitewny entuzjazm i solidarność serc, objawione podczas śmierci Jana Pawła II, to znak nadziei, a zarazem wyzwanie. Chcielibyśmy to rozwijać i pogłębiać, choćby przez papieskie apele sobotnie.

Marcinkowice 3
33-393 Marcinkowice

Kancelaria Parafialna
czynna Wt. – Pt.:

wieczorem przez godzinę po Mszy św.

W sprawie pogrzebu i do chorego o każdej porze.

Strona Oficjalna Parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach

  • 142
  • 248 468
Witamy Online: 1 Gości

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach © 2022. All Rights Reserved