Parafialna Orkiestra Dęta w Marcinkowicach

Parafialna Orkiestra Dęta od początków swojego istnienia nierozerwalnie związana jest z Parafią Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w  Marcinkowicach. Dzieje orkiestry wciąż wplatają się w historię parafii. Orkiestra była i jest nadal obecna w czasie największych uroczystości, świąt i jubileuszów parafialnych.

Orkiestra Dęta w Marcinkowicach powstała pod koniec 1997 roku z inicjatywy muzyka ludowego Stanisława Gawlika który został jej założycielem i pierwszym opiekunem. Uczył on prywatnie wszystkich chętnych do gry w orkiestrze podstawowych zasad i prawideł muzyki, zaznajamiał z nutami i oznaczeniami muzycznymi, udzielał wskazówek dotyczących techniki gry na poszczególnych instrumentach.

Początkowy skład Orkiestry Dętej sprzed kilkudziesięciu lat był bardzo ubogi i tworzyli go muzycy, którzy nie szczędzili swego czasu i chętnie przychodzili na sporadyczne próby orkiestry, które odbywały się w prywatnych domach, aby potem wziąć udział w uświetnianiu różnych uroczystości parafialnych, zaś w majowe dni dźwięki trąbek płynące z wieży kościelnej przypominały okolicznym mieszkańcom nie tylko o majówkach, ale także o szczególnej czci do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryj Panny.

Pierwszy skład orkiestry tworzyli: Gawlik Stanisław, Świderski Józef, Czop Sławomir, Oleksy Stanisław. W takim składzie zagrali oni po raz pierwszy na Procesji Rezurekcyjnej w Wielkanoc 12 kwietnia 1998 roku. Było to dla miejscowych parafian ogromnym zaskoczeniem.

Początkowo muzycy grali wyłącznie na własnych instrumentach, potem z biegiem lat orkiestra powoli się rozrastała i zaczęto dokupować nowe instrumenty, kierownikiem został Waldemar Mróz, opiekunem ks. Józef Babicz. Orkiestra występowała sporadycznie głównie na Wielkanoc, Boże Ciało, odpust parafialny, oraz Boże Narodzenie. Największe wydarzenie Roku Jubileuszowego w naszej parafii – Uroczystość Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej miało miejsce w dniu 7 sierpnia 2000 roku, brała w niej udział również  nasza orkiestra parafialna.

Największy rozwój i najwyższy poziom muzyczny  Parafialnej Orkiestry Dętej datuje się od roku 2007. Jest to związane z podjęciem współpracy z orkiestrą kapelmistrza – pana Grzegorza Szabli z Rożnowa. Swoją pracę rozpoczął on od 1 maja 2007 roku przejmując po poprzedniku kilku osobowy skład. Potrafił on wprowadzić w orkiestrze nowy styl gry, udostępnił szereg nowych utworów zarówno świeckich jak i religijnych w trudniejszym opracowaniu muzycznym. Od razu rozpoczęły się poszukiwania i zapisy nowych młodych talentów chcących uczyć się zasad muzyki oraz grania w orkiestrze. Skutki pracy nowego kapelmistrza stały się wkrótce widoczne.  Orkiestra zaczęła coraz częściej koncertować. Bywało, że Orkiestra ze swoim programem wyjeżdżała poza parafię. Próby orkiestry odbywają się w Domu Parafialnym im. Ks. Jerzego Popiełuszki,

znacznie wzrósł poziom muzyczny wykonywanych utworów, orkiestra podczas swoich występów zaczęła zdobywać coraz większe uznanie i brawa publiczności.

Zaczęły się regularne próby przed uroczystościami kościelnymi, powstał nowy repertuar nutowy, członkowie orkiestry zadbali o piękne jednolite stroje, a rodzice zachęceni sukcesami swoich dzieci i tym, że spędzają oni czas niezwykle pożytecznie, coraz częściej kupują im na własność instrumenty muzyczne. Orkiestra brała udział w wielu wydarzeniach religijnych jak i kulturowych parafii    m. in.: 25 maja 2007 r. występ na Mszy Św. Prymicyjnej naszego rodaka ks. Krzysztofa Romańskiego, występ na dożynkach w Marcinkowicach z programem biesiadnym, procesje fatimskie,  12 maja 2012 r. poświęcenie nowych organ, oraz występy na wielu Mszach Św. w ciągu roku.

W 2011 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z orkiestrą dętą z Męciny. 30 kwietnia 2011 r. zmarł pierwszy założyciel i opiekun orkiestry Stanisław Gawlik. Na Mszy Św. pogrzebowej zagrała gościnnie Orkiestra z Męciny wraz z naszymi reprezentantami. Orkiestra nadal powoli się rozrastała, jedni muzycy odchodzili a na ich miejsce przychodzili nowi.  W 2012 roku orkiestra otrzymała upragnioną tubę B. Rok później nastąpiło kolejne doposażenie orkiestry w pulpity, nowe instrumenty, zakupiono bęben marszowy, oraz trąbki. 1 września 2013 roku orkiestra wystąpiła na XIII Parafiadzie Marcinkowickiej z debiutowym repertuarem rozrywkowym, grając w nim 6 utworów.

Kolejnym ważnym wydarzeniem 12 grudnia 2013 roku w parafii jak i orkiestry była Peregrynacja Obrazu  Jezusa Miłosiernego, orkiestra dęta wystąpiła z programem religijnym Franciszka M. Suwały.

Od 1 marca 2014 roku z muzykami rozpoczął współpracę instruktor instrumentów dętych ( trąbka ) pan Ludwik Sejmej.

1 czerwca 2014 r. orkiestra skorzystała z zaproszenia ks. Jarosława Kokoszki i wystąpiła gościnnie na Mszy Św. Prymicyjnej w Starym Wiśniczu z repertuarem kościelnym jak i rozrywkowym.

Obecnie orkiestra liczy 22 osoby, gościnnie wspomagają nas muzycy z orkiestry z Rożnowa, Męciny a grać uczy się kolejne kilka osób.

Gościnnie wspomagają nas również inni muzycy z orkiestry dętej z Męciny.