Ruch Światło-Życie

“Dziękujemy za to światło, które daje życie naszym
duszom, co znalazło swój wyraz od wielu już lat na polskiej
ziemi w Ruchu Światło-Życie. Dziękujemy za ten ruch, za
jego twórcę, śp. ks. Franciszka Blachnickiego, za jego
animatorów – i za wszystkich, którzy ze środowisk
oazowych czerpali i czerpią Światło i Życie.”
/ święty Jan Paweł II do oazy/

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację, Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa “światło” i “życie”, krzyżujące się na literze “omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.
Podstawowe metody realizacji programu formacyjnego to:
– metoda “światło-życie”, przenikająca wszystkie elementy programu formacyjnego, polegająca na tym, że szuka się światła w Słowie Bożym, by wprowadzić je w swoje życie,

– oaza rekolekcyjna i mała grupa formacyjna.

Działalność Ruchu w naszej parafii opiera się na prowadzeniu spotkań formacyjnych w ciągu roku, przygotowywaniu czuwań, organizowaniu spotkań z młodzieżą oraz od 2008 roku Andrzejek Rodzinnych, które gromadzą nie tylko młodzież ale także rodziny z dziećmi.

Uczestniczymy także w różnych rekolekcjach weekendowych, np. Rabany, Szkoły Animatora, Kongregacje Odpowiedzialnych czy też Rejonowe Dni Wspólnoty.

Moderatorem Ruchu Światło-Życie w naszej parafii od 2008r. jest ks. Andrzej Kmiecik.

Animatorzy posługujący:

Ania Turek

Moja obecność w Ruchu Światło-Życie sięga już czasów szkoły podstawowej. Pierwsze spotkania w grupach przy parafii zaczęłam w 1999 r. Od tego czasu dojrzewała we

mnie świadomość czym jest Ruch Światło–Życie i że jest do droga którą chcę podążać. Od 2004 roku nieprzerwanie biorę udział w oazach wakacyjnych. Na drodze formacji osobistej przeżyłam trzy stopnie Oazy Nowego Życia oraz formację w ciągu roku przy parafii. Po ukończeniu formacji podstawowej posługiwałam na oazach wakacyjnych.

Przygotowując się do posługi w roku 2007 ukończyłam Kurs Oazowy dla Animatorów oraz zostałam członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a w 2008 roku zakończyłam Szkołę Animatora. Ważnym dla mnie wydarzeniem było również uroczyste wprowadzenie i pobłogosławienie do posługi animatora w Ruchu Światło-Życie w dniu 23 maja 2010 r. w Krościenku nad Dunajcem, jak również uroczyste pobłogosławienie przez Moderatora Generalnego do Diakonii 23 lutego 2013 r. w Częstochowie. Zaangażowałam się także w działalność Diakonii Miłosierdzia diecezji tarnowskiej. Przez te wszystkie lata udzielałam się w parafii, poprzez animowanie grup formacyjnych oraz zaangażowanie w różne wydarzenia z życia parafii. Bardzo doceniam i cieszę się z możliwości aktywnego włączenia się w życie naszej parafii, która pozwala mi pełniej odczuwać swoje członkostwo we wspólnocie Kościoła i dawać świadectwo bycia świadkiem Chrystusa. Chwała Panu!

Ela Sulicz

Jestem absolwentką klasy policyjnej w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, a obecnie studentką II roku filologii polskiej. Moja „przygoda” z Ruchem Światło-Życie trwa od 2002 roku. Po komunii świętej, będąc w 3 klasie SP, zaczęłam uczęszczać na spotkania formacyjne. Na pierwszą oazę pojechałam w 2005 roku ( II ST ODB), na następną dopiero 4 lata później. Był to I st ONŻ. Podjęłam na niej decyzję o zostaniu animatorem. We wrześniu 2009r. rozpoczęłam Szkołę Animatora, a ukończyłam ją w maju 2011r. Jako animator RŚŻ posługiwałam na oazach, ale także prowadzę grupy formacyjne RSŻ oraz przygotowujące młodzież do bierzmowania.

Kasia Jacak

Obecnie jestem studentką wychowania fizycznego na IKF w Nowym Sączu. Do wspólnoty Ruchu Światło Życie należę od kiedy tylko mogłam czyli od 2 klasy szkoły podstawowej i cały mój fundament wiary jest oparty na wartościach „ruchowskich”. Szkołę animatora ukończyłam w 2010 roku i od tego czasu realizuje się jako animator grup młodzieżowych. W tym samym roku przystąpiłam jako członek do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Bycie animatorem to dla mnie wielka radość, praca z młodzieżą ukazuje mi jacy wspaniali mogą być młodzi ludzie. Za nich wszystkich i za całe dzieło Ruchu Światło-Życie niech będzie chwała Panu!

Ania Zapart

Od 2010 roku jestem związana z Ruchem Światło-Życie. Szkołę Animatora ukończyłam w 2014 roku. Jestem absolwentką II LO w Nowym Sączu o profilu biologicznochemicznym.
Zainteresowania: muzyka, sport, medycyna, psychologia.

Karolina Pycha

Moja historia w Ruchu Światło-Życie zaczęła się już wiele lat temu, kiedy jako małe dziecko przychodziłam na spotkania Dzieci Bożych. Później pojawiła się chęć pojechania na rekolekcje oazowe, by poznać Ruch z innej strony. I w 2008 roku wybrałam się na oazę na I stopień Oazy Nowego Życia. Od tej pory nie wyobrażam sobie wakacji bez rekolekcji. W 2010 roku ukończyłam Szkołę Animatora. Jestem także członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i ukończyłam formację podstawową dla animatorów. W ciągu roku prowadzę spotkania formacyjne dla młodzieży w naszej parafii oraz spotkania przygotowujące do bierzmowania. Ruch jest wspaniałą organizacją dla wszystkich młodych ludzi i potrafi wiele nam dać. Chwała Panu za ten Ruch!